فروشگاه

آنژیوژنز

رَگ‌زایی یا آنژیوژنز ( Angiogenesis) فرایندی فیزیولوژیکی است که در آن رگ‌های جدید بوجود می آیند. در دوران جنینی طی فرآیندی به نام واسکولوژنز شبکه رگی اولیه تشکیل می‌شود. در این فرایند سلول‌های اندوتلیال به صورت تشکیل از نو از پیش سازهای سلول‌های اندوتلیالی که آنژیوبلاست نام دارند، شبکه رگی اولیه را ایجاد کرده و پس از آن طی فرایند آنژیوژنز با جوانه زنی رگ‌های جدید از رگ‌هایی که قبلاً ایجاد شده اند، شبکه عروقی تکوین می یابد.

در افراد بالغ فقط در طی فرآیندهای ترمیمی فیزیولوژیکی همچون ترمیم زخم و سیکل تخمدان رگ زایی انجام می‌گیرد. در واقع در افراد بالغ سلول‌های اندوتلیالی در بلوغ خاموش هستند اما قادراند در پاسخ به عوامل مناسب فعال شوند. به عبارت دیگر رگ زایی فرایند ضروری در فیزیولوژی بدن است که از طریق تعادل بین فاکتورهای القاکننده و مهارکننده رگ زایی تنظیم می گردد و در صورت از بین رفتن این تعادل زمینه برای بروز بیماری‌ها از جمله رشد و متاستاز تومور فراهم می‌شود.

رگ‌زایی برای زندگی، رشد و بهبودی نقش اساسی را بازی می‌کند، مثلاً در ترمیم زخمها شرکت می‌کند. با این حال مبنای تغییر شکل تومورها از حالت خفته به بدخیم به واسطه همین فرایند است.

فیزیولوژی

تحریک مکانیکی

تحریک مکانیکی آنژیوژنز به خوبی مشخص نشده است. در مورد فشاری که بر روی مویرگ ها ایجاد می شود ، باعث ایجاد آنژیوژنز می شود ، اختلاف نظر وجود دارد ، گرچه دانش فعلی نشان می دهد افزایش انقباضات عضلات ممکن است باعث افزایش آنژیوژنز شود. این ممکن است به دلیل افزایش تولید نیتریک اکسید در حین ورزش باشد. اکسید نیتریک منجر به گشاد شدن عروق خونی می شود.

تحریک شیمیایی

تحریک شیمیایی رگ زایی توسط پروتئین های مختلف آنژیوژنیک انجام می شود. به عنوان مثال اینتگرین ها و پروستاگلاندین ها از جمله چندین فاکتور رشد مانند VEGF ، FGF

Stimulator Mechanism
FGF تکثیر و تمایز سلولهای اندوتلیال ، سلولهای عضله صاف و فیبروبلاستها را تقویت می کند
VEGF نفوذپذیری را تحت تأثیر قرار می دهد
VEGFR and NRP-1 سیگنال های بقا را کامل میکند
Ang1 and Ang2 موازنه کردن ساخت رگها
PDGF (BB-homodimer) and PDGFR فعال کردن سلولهای عضلات صاف
TGF-β, endoglin and TGF-β receptors بالابردن تولید ماتریکس خارج سلولی
CCL2 جذب لنفوسیتها به مناطق ملتهب
Histamine   گشاد کننده رگها
Integrins αVβ3, αVβ5 (?[11]) and α5β1 بهم پیوستن و متصل کردن ماکرومولکولها و پروتئینازهای ماتریس
VE-cadherin and CD31 مولکولهای اتصالی اندوتلیال
ephrin معین کردن  تشکیل شریان ها سیاه رگها
plasminogen activators ماتریس خارج سلولی را ترمیم می کند ، فاکتورهای رشد را آزاد و فعال می کند
plasminogen activator inhibitor-1 رگهای مجاور را تثبیت می کند
eNOS and COX-2  
AC133 تمایز آنژیوبلاست را تنظیم می کند
ID1/ID3 تمایز اندوتلیال را تنظیم می کند
Class 3 semaphorins چسبندگی سلول اندوتلیال ، مدولاسیون ، تکثیر و آپوپتوز را تعدیل می کند و نفوذپذیری عروق را تغییر می دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *