فروشگاه

گرانولوما پیوژن

گرانولوما پیوژن یا فیبروم پیوژنیک (Pyogenic granuloma) یک تومور عروقی است که هم در مخاط و هم در پوست ایجاد می شود و به دلیل تحریک ، تروما یا عوامل هورمونی به عنوان رشد بیش از حد بافت ظاهر می شود. غالباً درگیر لثه ها ، پوست و بینی می شود و همچنین خارج از سر مانند ران یافت می شود.

گرانولومای پیوژنیک ممکن است در هر سنی دیده شود ، و در زنان بیشتر از مردان شایع است. در زنان باردار ، ضایعات ممکن است در سه ماهه اول با شیوع فزاینده تا ماه هفتم رخ دهد ، و اغلب در لثه ها مشاهده می شود.

گرانولوم های پیوژنیک در اثر تکثیر مویرگ ها ایجاد می شوند و در اثر عفونت یا سرطان ایجاد نمی شوند.

علائم

شکل ظاهری گرانولوما پیروژنیک معمولاً رنگی است از قرمز / صورتی تا بنفش ، به سرعت رشد می کند و صاف یا قارچی شکل می باشد. به دلیل تعداد زیاد رگ های خونی ، ضایعات جوان تر به احتمال زیاد قرمز می شوند. ضایعات قدیمی تر به رنگ صورتی تغییر می کنند. اندازه معمولاً از چند میلی متر تا سانتی متر متغیر است ، اگرچه ممکن است ضایعات کوچکتر یا بزرگتر نیز وجود داشته باشد. گرانولوم های پیوژن می توانند به سرعت رشد کنند آنها ممکن است ماده ای روغنی مانند را بیرون بریزند و باعث مرطوب شدن سطح آن شوند. این امر به ویژه در مورد گرانولوم در پوست سر صحیح است.

Epulis granulomatosum

Epulis granulomatosum نوعی از گرانولوما پیروژنیک است که فقط روی لثه تشکیل می شود ، و اغلب در محل دندان کشیده شده مشاهده می شود. گرانولومهای پیوژنیک در 75٪ موارد ، اغلب در فک بالا در لثه ظاهر می شوند. نواحی قدامی بیشتر از مناطق خلفی مشاهده می شود. همچنین در لب ، زبان و گونه داخلی قابل مشاهده است.عدم بهداشت دهان و دندان معمولاً از عوامل تأثیرگذار است.

ظاهر میکروسکوپی یک گرانولوم پیوژنیک از بافت گرانول با عروق فراوان تشکیل شده است. التهاب وجود دارد. این ضایعه در صورت بزرگتر شدن ممکن است دارای خاصیت فیبری باشد و سطح ممکن است دارای زخم باشد. گرانولومای پیوژنیک به دنبال آسیب های موضعی جزئی به ندرت در ملتحمه ، قرنیه یا بافت پیوندی چشم مشاهده می شود. تقریباً این ضایعات توده ای شبیه به مواردی است که در مکان های شایع تر اتفاق می افتد. رابطه این ضایعه با همانژیوم مویرگی لوبولار پوست و مخاط دهان و حلق که معمولاً به عنوان گرانولوم پیوژنیک گفته می شود نامشخص است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *