فروشگاه

کلاژناز Collagenase

کلاژناز آنزیمی از دستۀ متالوپروتئازها است که به علت تولید آن توسط باکتری کلستریدیوم هیستولیتیکوم، به نام کلستریدیوپپتید نیز معروف است. استفاده از این آنزیم به صدها سال قبل برمی گردد. زمانیکه جراحان از پروتئازهایی، که از دهان کرمهای زنده تهیه می شدند، برای تسریع بهبود زخم ها استفاده می کردند. این پروتئازها، بافتهای نکروتیک را بدون آنکه به بافتهای سالم آسیب برسانند تجزیه می کنند.

در واقع کلاژناز یک آنزیم تجزیه کننده باندهای پپتیدی است بطوریکه در آزمایشگاه های بیولوژی سلولی از آن برای شکستن باندهای پپتیدی کلاژن به منظور جداسازی سریع سلول ها از بافتها و نیز جداسازی سلولهای چسبیده به کف پلیت کشت سلولی استفاده می شود.

نتایج مطالعات و بررسی ها نیز، نشان داده اند که سلولهای فیبروبلاست پس از سوختگی، قدرت طبیعی ترشح کلاژناز را از دست می دهند و لذا تجمع بافت نکروتیک در موضع، روند ترمیم را کند یا متوقف می کند به همین دلیل، پزشکان در درمان بافتهای آسیب دیده ای مانند بافتهای نکروتیک ناشی از سوختگی، ابتدا قسمتهای نکروزه را دبرید می کنند و بدین طریق با فراهم سازی شرایط ترشح پروتئازها، بستر مناسبی را برای ترمیم و پیوند پوست ایجاد می کنند. بر پایه همین نقش کلاژناز در فرآیند بازسازی و ترمیم زخم، می توان از آن در درمان های مزوتراپی برای رفع اسکار، جوانسازی پوست و رفع چین و چروکها کمک گرفت لیکن اثر دیگر کلاژناز کاربرد بیشتری در مزوتراپی دارد.

اثر دیگر کلاژناز شکستن چربی هاست این دارو برای درمان لیپوما دارای تاییدیه FDA می باشد بر همین اساس، کلاژناز در مزوتراپی، بیشتر در درمان های چاقی و سلولیت، به ویژه سلولیت مقاوم به درمان، به منظور شکستن، تخلیه و کاهش چربی های انباشته شده موضعی استفاده می شود.

منبع: http://www.hayatandishan.ir/index.php/%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8-%D9%85%D9%81%DB%8C%D8%AF/%D9%85%D8%B2%D9%88%D9%81%D8%A7%D8%B1%D9%85%D8%A7%DA%A9%D9%88%D9%84%D9%88%DA%98%DB%8C/item/389-%DA%A9%D9%84%D8%A7%DA%98%D9%86%D8%A7%D8%B2-Collagenase.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *