فیشور سیلانت چیست؟

فیشور سیلانت چیست؟

شیار درمانی یا فیشور سیلانت روشی ایمن و بدون درد برای محافظت از دندان های شما در برابر پوسیدگی دندان هستند.فیشور سیلانت یک روکش محافظ است که روی سطوح و شیارهای دندانهای آسیاب کوچک و آسیاب اعمال می شود. فیشور سیلانت محافظ سختی را تشکیل می دهد که از ورود مواد غذایی و باکتری ها در شیارهای ریز دندان ها جلوگیری کرده و باعث جلوگیری از پوسیدگی می شود.

کدام دندان ها نیاز به شیار درمانی دارند؟

فیشور سیلانت فقط روی دندانهای پشتی – دندانهای آسیاب و آسیاب کوچک اعمال می شوند. اینها دندانهایی هستند که بر روی سطوح خود دارای حفرهای کوچک و شکاف هستند و در بعضی از این دندانها شکافها و شیارها عمیق می باشند و این باعث می شود که جرم و مواد غذایی و میکروبها در آنها نفوذ کرده و توسط مسواک زدن قابل پاک شدن نباشند و از همین شیارها پوسیدگی دندان آغاز شود.دندانپزشک پس از بررسی دندانها در صورتی که شکاف ها به اندازه کافی عمق داشته باشند آنها را شیار درمانی می کند. بعضی از دندانها به طور طبیعی دارای شیارهای عمیق هستند که نیاز به شیار درمانی دارند.

شیوه و روش انجام

این درمان معمولاً سریع و آسان است و برای هر دندان فقط چند دقیقه طول می کشد. دندان با محلول مخصوص کاملاً تمیز و خشک می شود. سپس فیشور سیلانت به صورت مایع درون درزها و شیارهای دندان اعمال می شود و سپس سخت می گردد

آیا احساس درد خواهم کرد؟

نه ، کاملاً بدون درد است و در دندانها بعد از انجام شیار درمانی هیچ احساس متفاوتی نسبت به قبل رخ نمی دهد.

مدت زمان ماندگاری شیار درمانی چقدر است؟

معمولاً سالها طول می کشد ، اما دندانپزشک شما آنها را مرتباً بررسی خواهد کرد تا مطمئن شود هنوز شیارهای دندانهای مورد درمان بسته شده مانده است . مواد مورد استفاده در بستن شیارهای دندان ممکن است به مرور زمان جدا شوند ، و گاهی اوقات دندانپزشک نیاز به اضافه کردن یا جایگزینی مقداری سیلانت دارد تا مطمئن شود که هیچ پوسیدگی نمی تواند از طریق شیارهای عمیق ایجاد شود.

شیار درمانی چگونه از پوسیدگی جلوگیری می کند؟

فیشور سیلانت با پوشاندن کلیه شیارها و حفرهای سطح دندان ، یک سد محافظ صاف را ایجاد می کند که اگر مهر و موم نشوند به دلیل ورود میکروبها و مواد غذایی به درون آنها پوسیدگی دندان به راحتی در این شیارها شروع می شود.

چه موقع باید این کار را انجام داد؟

شیار درمانی اغلب به محض رویش اولین دندان های دائمی اعمال می شوند. این معمولاً بین 6 تا 7 سالگی است. بقیه معمولاً به محض ظاهر شدن مهر و موم می شوند که می تواند هر زمانی بین 11 تا 14 سال باشد

آیا هنوز باید دندان هایم را تمیز کنم؟

بله انجام این کار هنوز بسیار مهم است. سطح صاف و آب بندی شده اکنون تمیز و سالم با مسواک زدن طبیعی آسان تر پاک می شود. استفاده از خمیر دندان فلوراید ، در شب و حداقل یک بار دیگر در طول روز ، به محافظت از دندان های شما کمک می کند.

از چه کسی می توانم در مورد درمان سؤال کنم؟

اگر دوست دارید این شیوه درمان را انجام دهید از دندانپزشک خود بخواهید. او به شما خواهد گفت که آیا شیار درمانی به دندان شما کمک می کند و آیا زمان مناسب برای انجام آن است یا خیر.

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

کراتینین Creatinine

2
دقیـقه مطالعه
مشاهده

white spot

1
دقیـقه مطالعه
مشاهده

گلیکاسیون glycation

1
دقیـقه مطالعه
مشاهده