فروشگاه

زانتوما

زانتوما (Xanthoma) یا زردتومور تجمعی کلسترولی به رنگ زرد در تاندون‌ها و گاهی در سایر نقاط بدن است

زانتوما زیر پوست هستند در آن لیپیدها در سلولهای بزرگ فومی در پوست جمع می شوند. زانتوما با انواع قند خون ، نوع اول و دوم همراه هستند.

زانتوما تاندون با هایپرلیپیدمی نوع II ، انسداد مزمن مجاری صفراوی ، سیروز صفراوی اولیه و بیماری نادر متابولیک xanthomatosis مخچه همراه است. Xanthomata Palmar و xanthomata tuberoeruptive (بالای زانو و آرنج) در هایپرلیپیدمی نوع III رخ می دهد.

انواع

xanthelasma یک مجموعه زرد رنگ در زیر پوست ، معمولاً روی پلک ها یا اطراف آن است.

xanthelasma

Xanthoma tuberosum (همچنین به عنوان زانتانوم غده ای شناخته می شود) توسط زانتومای واقع در بالای مفاصل مشخص می شود

Xanthoma tuberosum

Xanthoma tendinosum (همچنین xanthoma تاندون یا xanthoma تاندونی ) از نظر بالینی توسط پاپول ها و ندول هایی که در تاندون های دست ، پا و پاشنه وجود دارد مشخص می شود. همچنین با فشار خون بالا همراه است

Eruptive xanthoma از نظر بالینی توسط پاپول های کوچک ، زرد مایل به نارنجی تا قهوه ای مایل به قرمز احاطه شده توسط هاله اریتماتو است که به طور ناگهانی در تمام بدن ، به خصوص دست ، باسن و سطوح اکستانسور اندام ظاهر می شود. بیشتر با تری گلیسیریدهای بالا همراه است

Eruptive xanthoma

Xanthoma planum که به عنوان plane xanthoma نیز شناخته می شود ، از نظر بالینی توسط باند یا صفحات مستطیل شکل (ماکول) و پلاک درم مشخص می شود که به طور گسترده در مناطق بزرگ بدن پخش می شود.

Xanthoma planum

زانتومای Palmar xanthoma از نظر بالینی توسط پلاک های زرد رنگ که کف و سطح انگشتان را درگیر می کند ، مشخص می شود. Palmar xanthoma با رنگ زرد تا نارنجی ، ماکول های مسطح یا پلاک های کمی بلند مشخص می شود ، غالباً با یک ناحیه مرکزی سفید همراه هستند. آنها غالباً در چین های پوستی بوجود می آیند ، به خصوص چین های کف دست. آنها در هیپرلیپوپروتئینینمی نوع III و IIA و در ارتباط با سیروز صفراوی رخ می دهند. وجود زانتوماتای نخل مانند وجود زردوماسای تاندونی نشان دهنده ی فشار خون بالا است.

Palmar xanthoma

Tuberoeruptive xanthoma از نظر بالینی توسط پاپول ها و ندول های قرمز مشخص می شود که به نظر می رسد و به هم پیوسته می شوند.

Tuberoeruptive xanthoma

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *