فروشگاه

زائده آلوئولار

زائده آلوئولار Alveolar process (همچنین به آن استخوان آلوئولار نیز گفته می شود) لبه ضخیم شده استخوانی است که شامل حفره های دندان (آلوئول های دندانی) روی استخوان های فک است که دندان ها را نگه می دارد. در انسان ، استخوان های دارای زائده آلوئولار ، فک بالا و فک پایین هستند. قسمت خمیده هر زائده آلوئولار روی فک ، قوس آلوئولار نامیده می شود

ساختمان

زائده آلوئولار حاوی منطقه ای از استخوان فشرده در مجاورت رباط پریودنتال (PDL) است ، که در رادیوگرافی مشاهده می شود. این قسمت است که توسط رباط پریودنتال به سیمان ریشه ها وصل می شود. به طور یکنواخت رادیواپاک(یا روشن) است. یکپارچگی لامینا دورا هنگام مطالعه رادیوگرافی ضایعات پاتولوژیک مهم است.

زائده آلوئولار دارای استخوان پشتیبان است ، که هر دو عنصر یکسان دارند: الیاف ، سلول ها ، مواد بین سلولی ، اعصاب ، رگ های خونی و لنفاوی.

نقش زائده آلوئولار پوشش دادن حفره دندان یا آلوئول است. اگرچه زائده آلوئولار از استخوان فشرده تشکیل شده است اما حاوی سوراخ های بیشماری است که کانال های ولکلمن را از استخوان آلوئولار به PDL منتقل می کند. الیاف شارپی و بخشی از الیاف PDL ، در آن وارد می شوند.

استخوان آلوئول از استخوان اسفنجی و استخوان ترابکولار تشکیل شده است. استخوان آلوئولار بین دو دندان ، سپتوم بین دندانی (یا استخوان بین دندانی) گفته می شود.

زائده آلوئولار شامل دو صفحه است: 1- صفحه خارجی (external plate) که از جنس استخوان کورتیکال است متشکل از سیستم هاورس و استخوان لاملار متراکم است 2- دیواره داخلی ساکت (alveolar bone proper) از نظر رادیولوژیک ، lamina dura و از نظر هیستولوژیک cribriform plate هم نامیده می شود چون این دیواره دارای منافذی جهت عبور عروق و اعصاب PDL به استخوان اسفنجی و برعکس می باشد.

ترکیبات سازنده

ماتریس معدنی:استخوان آلوئول 67٪ ماده معدنی از نظر وزن دارد. مواد معدنی عمدتاً از کلسیم و فسفات معدنی تشکیل شده است. مقدار ماده معدنی بیشتر به شکل بلورهای هیدروکسی آپاتیت کلسیم است.

ماتریس آلی:استخوان آلوئولار باقیمانده ماده آلی (33٪) است. ماده آلی از مواد کلاژن و غیر کلاژن تشکیل شده است. 90 درصد کلاژن ، نوع یک می باشد.جزء سلولی استخوان از استئوبلاست ها ، استئوسیت ها و استئوکلاست ها تشکیل شده است.

استئوبلاست ها معمولاً کوبوئیدی بوده و از نظر شکل کمی کشیده هستند. آنها هر دو پروتئین استخوانی غیر کلاژن و کلاژن را سنتز می کنند. این سلول ها سطح بالایی قلیایی فسفاتاز در سطح بیرونی غشای پلاسما دارند. وظایف استئوبلاست ها عبارتند از تشکیل استخوان با ترکیب ماتریس آلی استخوان ، ارتباط سلول به سلول و نگهداری ماتریس استخوان.
استئوسیت ها استئوبلاستهای اصلاح شده ای هستند که در طی ترشح ماتریس استخوان در لاکوناها گرفتار می شوند. استئوسیت ها شاخه هایی به نام canaliculi دارند این کانالها اکسیژن و مواد مغذی را از طریق خون به استئوسیت ها می رسانند و مواد زاید متابولیک را دفع می کنند
استئوکلاست ها سلولهای غول پیکر چند هسته ای هستند. آنها در lacunae Howship یافت می شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *