استئوپونتین (انگلیسی: Osteopontin)

استئوپونتین (انگلیسی: Osteopontin)

اُستئوپونتین (انگلیسی: Osteopontin) که با نام‌های سیالوپروتئین ۱ استخوان (BSP-1 یا BNSP) و فسفوپروتئین مترشحهٔ ۱(SPP1) و فعال‌کنندهٔ زودهنگام لنفوسیت‌های تی (ETA-1) هم شناخته می‌شود، یک پروتئین است که در انسان توسط ژن «SPP1» کدگذاری می‌شود.

اُستئوپونتین یک پروتئین ماتریکس برون‌یاخته‌ای استخوان است و یکی از ترکیبات آلی آن محسوب می‌شود. علاوه بر استخوان، این ماده در بافت‌های دیگر بدن هم بیان می‌شود. ژن سازندهٔ این پروتئین، ۷ اگزون دارد و بر روی بازوی بلند کروموزوم ۴ واقع شده‌است.

اُستئوپونتین از حدود ۳۰۰ اسید آمینه و ۳۰ کربوهیدرات و ۱۰ سیالیک اسید تشکیل شده و خاصیت اسیدی دارد: حدود ۳۰ تا ۳۶٪ آنرا اسیدهای آمینهٔ اسید گلوتامیک و اسید آسپارتیک تشکیل می‌دهد.

این پروتئین در معدنی‌سازی استخوان‌ها، بازتنیدگی استخوان‌ها(Bone remodeling)، برخی فرایندهای دستگاه ایمنی بدن (همچونکموتاکسی ماکروفاژ، تولید اینترلوکین ۱۷و تنظیم آپوپتوز)، پاتوژنز برخی بیماری‌ها همچون روماتیسم مفصلی، هپاتیت خودایمنی، ام‌اس، بیماری التهابی روده، آسم و بیماری‌های آلرژیک ریه، بیماری‌های اسکلتی-عضلانی نظیر دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن، پوکی استخوان لگن با دلیل ناشناخته و تعداد فراوانی از سرطان‌ها دخالت دارد.

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

سرین

1
دقیـقه مطالعه
مشاهده

بافت ماهیچه‌ای

3
دقیـقه مطالعه
مشاهده

ملانوما – Melanoma

8
دقیـقه مطالعه
مشاهده

محصولات زیرا حتما ببینید ...

%57
تخفیف

دانلود مبانی پروتزهای ثابت شیلینبرگ 2012 (ترجمه فارسی)

قیمت اصلی تومان220,000 بود.قیمت فعلی تومان95,000 است.
61
%60
تخفیف

علم و هنر در دندانپزشکی ترمیمی (ترجمه فارسی)

قیمت اصلی تومان320,000 بود.قیمت فعلی تومان128,000 است.
48
%42
تخفیف

دانلود بی حسی موضعی مالامد 2013

قیمت اصلی تومان150,000 بود.قیمت فعلی تومان88,000 است.
19