فروشگاه

استئوآرادیونکروز

استئوآرادیونکروز (ORN) Osteoradionecrosis یک عارضه جدی پرتودرمانی در معالجه سرطان است که در آن استخوان تابش شده نکروزه و اکسپوژر (در معرض دید واقع) می شود. ORN معمولاً در طول درمان سرطان سر و گردن در دهان رخ می دهد و می تواند بیش از 5 سال پس از تشعشع ایجاد شود. علائم و نشانه های رایج شامل درد ، مشکل در جویدن ، تریسموس ، فیستول های دهان به پوست و زخم های غیر بهبودی است.

پاتوفیزیولوژی ORN نسبتاً پیچیده است و شامل تغییرات شدید در بافت استخوانی در نتیجه آسیب DNA و مرگ سلولی ناشی از پرتودرمانی است. پرتودرمانی که سلولهای تومور را هدف قرار می دهد ، می تواند بر روی سلولهای عادی نیز تأثیر بگذارد ،که می تواند منجر به مرگ بافت استخوان شود. برخی از عوامل خطرناک از جمله اندازه و محل تومور ،سابقه مصرف سیگار یا دیابت ، و وجود بیماری دندانی می توانند بر احتمال ابتلا به ORN تأثیر بگذارند.

پیشگیری و درمان ORN دشوار است. هدف از راهکارهای پیشگیری ، جلوگیری از دوز اضافی اشعه و همچنین حفظ بهداشت دندان است. درمان بسته به شدت بیماری متغیر است و می تواند از درمان پزشکی با آنتی بیوتیک گرفته تا اکسیژن درمانی هایپربارک (HBO) تا دبریدمان جراحی یا بازسازی متغیر باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *