periodontal abscess

periodontal abscess

یک آبسه پریودنتالperiodontal abscess (همچنین به نام آبسه جانبی یا آبسه پاریتال) یک مجموعه موضعی از چرک (یعنی آبسه) در بافت پریودنشیم است. این یک نوع آبسه دندانی است. آبسه پریودنتال در کنار دندان رخ میدهد و با آبسه پریآپیکال که نشان دهنده گسترش عفونت از دندان مرده است ، متفاوت است . برای این که تشخیص داده شود، گاهی اصطلاح “آبسه جانبی (پریودنتال)” استفاده می‌شود. در مقایسه با یک آبسه پریآپیکال، آبسه‌های پریودنتال معمولاً با یک دندان زنده همراه هستند. آبسه پریودنتال عفونت‌های باکتریایی حاد هستند که اساساً توسط مکان تعیین شده‌اند.

عملکرد پاتولوژی

 آبسه‌ٔ پریودنتال در استخوان حمایت‌کننده دندان ایجاد می‌شود؛ عفونت در نوع  آبسه پری‌آپیکال در پالپ دندان ایجاد می‌شود

اگر پالپیت پیشرفت کند، باکتری‌ها از طریق کانال دندان راه خود را به استخوان‌های اطراف دندان که استخوان‌های آلوئولار نامیده می شوند، باز می‌کنند و آبسه‌ پری‌آپیکال ایجاد می‌شود؛ در آبسه‌ پریودنتال، زمانی که باکتری‌های موجود در پلاک دندان به لثه آسیب می‌زند، بیمار پریودنتیت دارد، لثه‌ها ملتهب می‌شوند که می‌تواند بافت حمایتی اطراف ریشه را از دندان جدا کند. بیماری پریودنتال یک عارضه‌ی التهابی لثه است که وقتی ایجاد می‌شود که پلاک‌ها زیر لثه تجمع پیدا کنند. پلاک یک لایه‌ی نازک بدون رنگ و چسبنده از باکتری‌ها است.

آبسه‌ی لثه حتی می‌تواند به علت پاکت پریودنتال هم ایجاد شود؛ پاکت پریودنتال فضایی است که در اثر بیماری‌های لثه در اطراف دندان‌ها ایجاد می‌شود.

باکتری‌ها می‌توانند در این فضا زندگی کنند و اگر غذا و پلاک در این فضا محبوس شود، در این صورت باکتری‌ها رشد می‌کنند.

وقتی سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد هم ممکن است آبسه‌ی لثه ایجاد شود، چون سیستم ایمنی ضعیف این توانایی را ندارد که با عفونت‌ها مقابله کند.

عواملی که می‌توانند سد دفاعی بدن را ضعیف کنند عبارتند از خستگی، استرس، بیماری‌های مزمن.

درمان

برای از بین بردن عفونت در درمان آبسه پری‌آپیکال از درمان کانال ریشه استفاده می‌شود؛ برای از بین بردن عفونت از یک دریل مخصوص برای سوراخ کردن دندان مرده استفاده می‌شود که در این صورت چرک بیرون می‌آید و هر آسیب بافتی، از حفره دندان خارج و برای جلوگیری از عفونت‌های بعدی، پس از پاکسازی کانال ریشه ، ریشهٔ دندان پر می‌شود.

برای درمان آبسه‌ پریودنتال باید آبسه تخلیه و آن ناحیه تمیز شود سپس سطح مربوط به ریشه دندان که زیر خط لثه قرار گرفته است، تمیز شود؛ این کار باعث التیام درد دندان می‌شود و از ایجاد عفونت‌های بعدی پیشگیری می‌کند.

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

سمنتوبلاست

2
دقیـقه مطالعه
مشاهده

پریودنتیت Periodontitis

1
دقیـقه مطالعه
مشاهده

هایپرتلوریسم

1
دقیـقه مطالعه
مشاهده

محصولات زیرا حتما ببینید ...

%57
تخفیف

دانلود مبانی پروتزهای ثابت شیلینبرگ 2012 (ترجمه فارسی)

قیمت اصلی تومان220,000 بود.قیمت فعلی تومان95,000 است.
57
%60
تخفیف

علم و هنر در دندانپزشکی ترمیمی (ترجمه فارسی)

قیمت اصلی تومان320,000 بود.قیمت فعلی تومان128,000 است.
47
%42
تخفیف

دانلود بی حسی موضعی مالامد 2013

قیمت اصلی تومان150,000 بود.قیمت فعلی تومان88,000 است.
17