فروشگاه

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان (پرسلن لمینت که به عنوان پرسلن ونیر معروف است) یک پوسته نازک است که با استفاده از مواد رنگی دندان براساس نیاز فرد طراحی شده و روی دندان قرار می گیرد. این پوسته ها به منظور تغییر رنگ ، شکل ، اندازه یا طول و بهبود ظاهری به سطح جلوی دندان ها متصل می شوند.

پرسلن لمینت یا لمینت سرامیکی ساخته شده از لایه های مختلف سرامیک نازک است که روی مینای دندان طبیعی نصب می شوند. بر خلاف تصور عموم ، برای ساخت پرسلن لمینت نیازی به تراش دادن دندان نیست و در صورت انتخاب روش درمانی مناسب توسط دندانپزشک ، فقط برخی مراحل آماده سازی برای تعبیه لمینیت ها بدون هیچ گونه آسیبی به دندان های طبیعی انجام می شود.

در کنار جنبه زیبایی ، عملکرد صحیح لمینیت نیز مهم است ، همچنین ضمیمه صحیح و قوی دندانهای طبیعی و روکش سرامیکی ضروری است. پس از نصب ، دندانپزشک از رزینهایی که به نور حساس هستند برای چسباندن لمینت به دندان استفاده می کند.

آیا لمینت دندان می تواند به دندانهای شما آسیب وارد کند؟

نه ، اگر دندانپزشک دارای تجربه کافی باشد ، دندانهای طبیعی شما آسیب نمی بینند. دندانپزشک از شما می خواهد که اشعه ایکس از دهان و فک شما بگیرد و دندان های شما را معاینه کند تا مطمئن شود که لمینت دندان برای شما مناسب است. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که لمینیت انتخاب مناسبی برای شما نیست ، او گزینه های دیگری مانند روکش کامپوزیت ، اتصال دندان ، ارتودنسی یا سفید کردن دندان را پیشنهاد می کند.

زمانی می توانید بهترین راه را انتخاب کنید که در مورد همه گزینه ها اطلاعات کافی داشته باشید.

مزایای لمینت دندان

از آنجا که لمینت دندان برای هر دندانهای اصلی و به صورت جداگانه ساخته می شود ، بنابراین تشخیص تفاوت بین لمینت و دندان طبیعی غیرممکن است. لمینت ها برخلاف دندان های طبیعی ، به دلیل استفاده از مواد با تکنولوژی بالا در ساخت آنها ، در برابر لکه های چای و قهوه مقاوم هستند.

لمینت ها می توانند برای دندانهای بد رنگ که در برابر روشهای سفید کنندگی مقارم هستند مورد استفاده قرار گیرند

معایب لمینت دندان

ساخت لمینت دندان بسیار وقت گیر است و نصب لمینت را حداقل به مدت یک هفته به تأخیر می اندازد. با وجود پایداری بالا ، لمینت ها ممکن است بشکنند.

لمینیت نباید مانند دندانهای طبیعی تحت فشار باشد. به عنوان مثال ، شما باید از گاز گرفتن ناخن ، خوردن یخ یا باز کردن درهای نوشیدن با لمینیت خودداری کنید.

روش ساخت لمینت دندان

مراحل ساخت لمینت دندان شامل مراحل مختلفی است:

مرحله اول: در یک جلسه مراحل آماده سازی مورد نیاز روی دندان ها با دقت بالا انجام می شود که با دقت میلی متر اندازه گیری می شود.

مرحله دوم: در همان جلسه ، دندانپزشک شما مدلی از هر دو دندان فک شما تهیه می کند

حدود یک هفته بعد بقیه مراحل انجام می شوند:

در همین حال ، این مدل ها به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می شود ، لمینت ها به صورت پوسته ظریف سرامیکی ساخته می شوند

در جلسه دوم ، لمینت ها روی دندان ها قرار می گیرند و با اتصال بسیار قوی به سطح دندان ها با رزین متصل می شوند.

در صورت نصب صحیح در تمام مراحل ، لمینت ها با دندان ها یکپارچه هستند ، هیچ شکاف و نابرابری وجود ندارد و می توانید از نخ دندان برای تمیز کردن آنها همانند دندان های طبیعی استفاده کنید.

بدیهی است ، برای ایجاد چهره طبیعی و محافظت از سلامت دندانها ، دقت دندانپزشک و همکاری آزمایشگاه ضروری است و همچنین استفاده صحیح از مواد مناسب بسیار مؤثراست.

نگهداری لمینت دندان

نگهداری از لمینت دندان کاملاً ساده است و باید آنها را مانند دندانهای اصلی خود با مسواک زدن و نخ دندان زدن تمیز کرد. معمولاً دندانپزشک به شما توصیه می کند از خمیر دندانهای فلوراید غیر ساینده استفاده کنید. برای بررسی عملکرد لمینت و واکنش دهان به لمینیت ها ، باید یک هفته پس از نصب آنها به دندانپزشک خود مراجعه کنید. حتی اگر با لمینیت مشکل نداشته باشید ، اما برای بررسی سلامت دهان و دندان باید پس از یک هفته به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

همچنین باید به طور مداوم به پزشک مراجعه کنید ، زیرا لمینت دندان باید توسط خمیر مخصوص جلا داده شود. دندانپزشک شما در مدت زمان کوتاهی دندانهای شما را معاینه می کند ، بنابراین می تواند هر نشانه کوچکی از آسیب را پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *